Tattoo Convention Prague 2017

Dnešná reportáž bude trochu iná, ako bolo doteraz pri ostatných tattoo convention /show. Vzhľadom na to, že Praha je predsa len trochu od ruky, tak zhodnotím convention ako takú, ale zároveň sa trochu pozrieme aj na cestu s tým spojenú a veci okolo. Bude to tak trochu cestopis aj reportáž. Ak nechceš čítať cestopis preskoč rovno na odstavec Convention, ale upozorňujem, že aj ten je dosť dlhý.

 

 

Doteraz som sa zúčastnil všetkých ročníkov Tattoo Wars Bratislava, a jedného ročníku Tattoo Show Prešov. V Prahe som bol na akcii po prvý krát. Na jednej strane som bol plný očakávaní, pretože to bolo najväčšia tattoo convention na ktorej som bol, na druhej strane som sa toho aj trochu obával: nebude to tam preplnené? dokážu organizátori udržať kvalitu pri takom veľkom počte tatérov?…

 

Ale aby som začal od začiatku. Vaša účasť na convention sa „začína“ už pár týždňov dopredu. Musíte si naplánovať dovolenku a dopravu, rezervovať ubytovanie,… Nie je to nič komplikované, ale spraviť to treba. Jeden deň cesta tam, jeden deň na convention a jeden deň cesta späť. Potom si to tak nejak spočítate a zistíte, že cesta tam a späť + vstup + 2 noci v hotely vás budú stáť cca 250€.  To je také fakt, že minimum ak chcete mať aký taký komfort. Účasť na Tattoo Wars Bratislava ma stojí cca 20€ (doprava + vstup). Človek si potom začne klásť otázku, či mu to stojí za ten zabitý čas a za tie prachy. Moja odpoveď pred convention znela „nie“.  Či sa môj názor po účasti v Prahe zmenil sa dozviete neskôr v tejto reportáži.

 

s pivom v ruke je tá Praha predsa len krajšia 😀

 

Teraz sa čuduješ, prečo som tam bol, keď som si povedal, že sa mi tam neoplatí ísť. Keďže som človek praktický, spojil som príjemné s užitočným. Respektíve v tomto prípade príjemné s príjemným. V Prahe som už pár rokov nebol, takže som sa rozhodol spojiť návštevu convention s prehliadkou Prahy. Znamenalo to ale predĺženie celého výletu o jeden deň. Pôvodný plán bol: Piatok dovolenka v práci a cesta do Prahy. Sobotu convention a v Nedeľu cesta domov. Realita bola nakoniec taká, že som mal dovolenku v práci vo štvrtok aj v piatok.

 

Vo štvrtok som vyrážal z domu zavčasu. Po cca piatich hodinách cestovania som bol v Prahe. Rýchlo sa ubytovať a hurá do mesta. Časť mesta som si stihol obehnúť vo štvrtok. Piatok som behal po meste celý deň a pozrel som si zvyšok toho čo som mal v pláne. Prešiel som centrum, Pražský hrad, Petřín, technické múzeum, vojenské múzeum,… To, že som „behal“ po meste je takmer doslovné. Jeden a pol dňa na Prahu je celkom málo, ak si ju chcete pozrieť v kľude a bez stresu. Sobota už bol deň, kedy som mal naplánovanú návštevu convention.

 

Secrettattoo&piercing

 

Convention

Brány sa mali pre návštevníkov otvárať v 11:00. Organizátori spustili akciu už v 10:00. Keďže som si zle vypočítal čas cesty od hotela na výstavisko, tak som bol na výstavisku o čosi skôr. Skoršie otvorenie ma preto potešilo a organizátor mal hneď od začiatku u mňa plus (aj keď len malé a bezvýznamné 🙂 ). Voľný čas som využil na zorientovanie sa v priestoroch kde sa konala akcia. Vedieť kde predávajú pivo, kde predávajú jedlo a kam ísť na toaletu je základ. 😀 Ďalším bodom na mojom programe bolo zastaviť sa za Miškou z TAT MANIC na konzultácii k tetovaniu, keďže som k nej objednaný na termín a ešte sme spolu osobne nehovorili. Nasledovala už iba štandardná rutina návštevníka na convention: dáš si pivo, pozrieš kto čo tetuje, pozrieš program, dáš si pivo, pozrieš ako postúpili tatéri, zase sprievodný program, obed a zase pivo,… Klasika, veď to všetci poznáte. Predávalo sa pivo, alko, nealko, niekoľko druhov jedál, oblečenie, časopisy, farby na tetovanie,… Predajných miest s občerstvením bolo niekoľko, takže problém s čakaním v rade nebol. Pri predajných miestach boli zároveň aj miesta na sedenie. Chodenie po výstavisku predsa len trochu unaví a možnosť sadnúť si vždy poteší.

 

Vzadu na fotke Korky, v predu tetuje Miška

 

Aby som len nechválil, tak dám aj nejakú kritiku. Na takúto veľkú akciu, ktorá má už 19ty ročník som čakal lepší sprievodný program. V sobotu sa oficiálne začínalo o 11:00. Prvý sprievodný program bol o 14:00, čo sa mi zdalo dosť neskoro. Ak si porovnám sprievodný program napríklad s Tattoo show Prešov, tak v Prahe bol sprievodný program naozaj chudobný. K programu sa vrátim ešte neskôr.

 

hand poke – ručné tetovanie

 

Najlepší tatéri boli na balkóne. Bolo to prezentované tak, že majú najlepšie miesta v sále. Môj názor bol iný. Pre mňa ako návštevníka to boli najhoršie miesta. Zle sa v nich pohybovalo, bolo tam málo miesta a ľudia sa tam tlačili. Tatéri to snáď tak nevnímali, pretože mali vyhradený svoj priestor na prácu. Pre návštevníkov to až také komfortné nebolo. Spodná časť priestorov kde sa nachádzala väčšina tatérov už tento problém nemala. Priestoru bolo dostatok aj pre tatérov aj pre návštevníkov. Kazilo to iba zopár štúdií, ktoré si natlačili stôl do uličky a zúžili tak priestor na chodenie. Tvorili sa tak úzke miesta kde sa tlačili ľudia. Šírku uličky by si mohol organizátor priebežne sledovať a udržiavať v primeranej šírke. Teraz sa v duchu pýtaš, či si štúdia neposunuli stôl aby mali viac priestoru na prácu. Nie, jednoducho si ich posunuli, z neviem akého dôvodu. Viac ako 70 štúdií sa do priestorov na tetovanie zmestilo, tak prečo by sa nemohlo aj týchto pár jednotlivcov. Tlačenie sa v dave ľudí nie je fakt príjemné, hlavne pre ľudí čo idú na takúto akciu s deťmi.

 

 

Aby som sa dostal k tomu hlavnému a to k tetovaniu a k tatérom. Neviem ako presne prebieha výber štúdií, ktoré budú v Prahe na convention tetovať. Viem len to, že sa môžu registrovať pred akciu na webe organizátora. Z tohoto som mal celkom obavu. Bál som sa toho, že sa môže prihlásiť ktokoľvek bez ohľadu na to či je dobrý, alebo nie. Keďže v Českých tetovacích štúdiách nemám moc prehľad zoznam tatérov, ktorý som si čítal pred akciou mi nič nehovoril. Moje obavy sa však nenaplnili. Kvalita štúdií bola naozaj dobrá. Dobre zvolené bolo aj zastúpenie štúdií, resp. zastúpenie štýlov, ktoré tetovali. Návštevníci toho mohli vidieť naozaj veľa: black work, black & grey, realistiku, abstrakt, ručné tetovanie (hand poke), old school,… Každý tam mal štýl svojmu srdcu blízky. Tetovalo sa na hlavu, bucho, či chrbát.

 

 

Tu sa zároveň dostávame k ďalšej veci, ktorá mne až toľko nevyhovovala. To že Pražská convention trvá 3 dni je na jednej strane dobré a na jednej strane zlé. Dobré je, že návštevníci si môžu vybrať deň kedy majú voľno a podla to sa zúčastnia. Ďalšou výhodou je, že tatér môže tetovať jedno tetovanie celé tri dni a vie tak spraviť naozaj super prácu, ktorú by na jednodňovej show nestihol. Ale… Áno, je tu aj „ale“ a pre mňa dosť veľké. Ale ja ako účastník, ktorý sa zúčastním na convention iba v sobotu nevidím polovicu prác dokončených, pretože sa dokončia až v nedeľu. Celý deň priebežne sledujem progres, ale hotový výsledok nikdy neuvidím. Vidieť hotové tetovania je to prečo idem na convention, vidieť výsledok, vidieť všetky detaily na tetovaní keď je dokončené. Druhý pohľad je pohľad modela. Ako som už písal v článku Model na tattoo show, byť modelom nie je také super, ako si väčšina ľudí predstavuje. Jedno celodenné sedenie u tatéra je masaker pre organizmus a pre imunitu. Tetovať 3 dni po sobe je už naozaj na zváženie. Jednodňové celodenné sedenie je štandard aj v tetovacom štúdiu. Neviem ktorý tatér by objednaj jedného zákazníka do svojho štúdia na tetovanie tri dni po sebe. Myslím že minimum, ak vôbec niekto. Zhrnutie je, že návštevník nedostane zážitok ktorý by chcel a model trpí viac ako treba. S tým, že convention trvá tri dni nemám problém. Môj názor je, že všetky tetovania by mali byť dokončené v ten deň kedy sa tetujú. Návštevník tak má možnosť vidieť celý priebeh tetovania aj finálny výsledok.

 

 

Okrem súťažiacich z Čiech a Slovenska sa zúčastnili aj tatéri z Japonska, Nemecka či Holandska. Význam v zahraničných tatéroch vidím ja osobne na jednej strane ako spestrenie k domácej (teda Českej) scéne, na druhej strane to, že by mali tetovovať v takom štýle či kvalite ako doma nemôžem bežne vidieť. Dosť zahraničných tatérov však netetovalo súťažne, ale robili priebežne počas dňa malé tetovania za peniaze. Na jednej strane je to fajn, pretože je to pre ľudí možnosť ako si dať vytetovať niečo od tatéra zo zahraničia. Realita je však taká, že sa tetovali len drobnosti, ktoré nemali nejakú extra umeleckú hodnotu. Zákazník tak dostal priemernú kérku za vyššiu cenu ako by zaplatil u svojho miestneho tatéra (o cenách som sa neinformoval, ale pochybujem o tom, že tatér zo zahraničia tetuje za lepšiu cenu ako domáci tatér). Preplatil tak obyčajnú mandalu len preto, aby sa mohol pochváliť kamarátom, že má kérku od tatéra z Rotterdamu. Ale dobre, kde je dopyt, tam je ponuka. Keď návštevníci majú o to záujem, tak im to štúdiá ponúkajú. Okrem vybraných pár jednotlivcov, ktorí si od týchto zahraničných tatérov odniesli kérku nemala pre ostatných návštevníkov účasť týchto tatérov na akcii žiadnu pridanú hodnotu. Ak už idú zahraniční tatéri na convention mali by tetovať súťažne, alebo aspoň tetovať vopred dohodnuté motívy, ktoré budú tetovať celý deň. Práve pri súťažných tetovaniach vytvoria tatéri svoje najlepšie práce. Model/zákazník tak dostane lepší výsledok/ lepšiu kérku, a je to aj viac divácky atraktívne pre návštevníkov. Necestoval som 5 hodín aby som videl ako sa tetuje mandala na krk. Toto neplatilo pre všetkých zahraničných tatérov, bolo to iba pár jednotlivcov, ale už aj to kazí dojem. Nesúťažné tetovania drobných tetovaní sa týkalo aj domácich tatérov. Sumár je takýto: časť tatérov tetovala drobnosti dohodnuté na mieste, časť tetovala tetovanie čo sa vyhodnocovala až v nedeľu, a iba časť tetovala súťažne s účasťou v sobotu. Osobne som dúfal, že budú všetci tatéri tetovať súťažne a všetko sa bude vyhodnocovať aj v sobotu. Toto ma trochu sklamalo.

 

 

To sklamanie prispelo k tomu, že som z convention odišiel a nakoniec som nevidel ani sobotňajšie vyhodnotenie súťaže ktoré malo byť o 18:00. Prišlo mi to zbytočné na to čakať. Dal som prednosť účasti na Českom pivnom festivale, kde som si dal zopár naozaj zaujímavých pív. Musím povedať, že som sa rozhodol správne. Na convention bolo niekoľko hodinové okno, kde sa netetovalo a nebol ani žiadny sprievodný program. Viedlo to k tomu, že takmer všetci návštevníci odišli a tetovalo už iba zopár tatérov, takže sa už nebolo na čo pozerať. Vrátil som sa až na večerný koncert ktorý bol o 21:00, aj to len preto, že som mal výstavisko po ceste z pivného festivalu na hotel. Koncert samotný bol dobrý, smutné však bol to, že sa hralo iba pre pár ľudí. Ak by sa koncert konal ihneď po uskutočnení vyhodnotenia, určite by si ho pozrelo viac ľudí a mal by lepšiu atmosféru. Má to však aj jednu výhodu. Vymákol som Korkyho z Overdose tattoo art studio, keď už netetoval a dohodol sa s ním na rozhovore na ktorý sa môžete tešiť v priebehu leta (pri mojej lenivosti možno až na jeseň 🙂 ).

 

 

S tým čo poviem teraz asi veľa ľudí súhlasiť nebude, a hlavne organizátori jednotlivých tattoo show a tatéri. Pre mňa je tattoo show niečo ako autosalón, ktorý sa koná pravidelne raz ročne. Na autosalón si idú ľudia pozrieť najnovšie modely jednotlivých výrobcov áut, trendy a technické novinky. Tattoo show by malo byť niečo podobné. Tetovanie ako také sa posúva stále dopredu. To čo sa dá vytetovať dnes sa ľuďom 10 rokov dozadu ani nesnívalo. Tak isto ako sa vyvíja tetovanie, tak isto sa priebežne zlepšujú aj jednotliví tatéri. Zlepšujú sa technicky a vylaďujú si svoj osobitý štýl. Na tattoo show sa tak idem pozrieť na to, kam sa tetovanie a jednotliví tatéri za posledný rok posunuli. Ľudia by tam mali chodiť nabrať inšpiráciu, aby nezaspali pokrok v tetovaní a nedávali si neustále tetovať nekonečná a iné nezmysli.

 

free hand portrét

 

Keď sa na show tetuje jedno tetovanie tri dni, je to ako keby sa na autosalóne priebežne tri dni skladalo auto. Hotový poskladaný výsledok auta by videli iba návštevníci v nedeľu, čo nie je moc fér pre návštevníkov čo prišli v piatok a sobotu.

Keď sa na show tetujú malé nesúťažné tetovania je to ako keby na autosalóne ukazovali motorky. Človek si to pozrie, ale preto som tam neprišiel.

Chápem, že nemôžu všetci tatéri tetovať všetky tri dni súťažné, pretože by mali komplikácie nájsť si troch modelov na jednu show. Možno by sa to dalo nejako vymyslieť tak, aby návštevník videl to prečo prišiel, aby to tatérom nekomplikovalo účasť na show / convention. A možno som iba zbytočne náročný. 😀 Som jednoducho zvyknutý na jednodňové show, kde dostanem to čo očakávam a nemusím rozmýšľať nad tým, či som si dobre vybral sobotu a nemal som ísť radšej v nedeľu a naopak. 🙂

 

tatér z Tokya

 

Ako by som teda zhodnotiť Tattoo Convention Prague? Akcia je to určite vydarená a na úrovni. Síce som veľa kritizoval, ale nie sú to veci ktoré by mali niekoho vyslovene odradiť od návštevy. Niekomu tie veci môžu vadiť viac, niekomu menej a niekomu vôbec. Organizačne to majú usporiadatelia zvládnuté naozaj dobre. Z mojej strany určite pochvala a držím palce na ďalšie ročníky. Zvládnutá bola nie len akcia samotná, ale organizátora musím pochváliť aj za ich prácu pred aj po convention. Niektoré show zanedbávajú svoj web či facebook a majú tam neaktuálne informácie o svojej akcii. Niektoré informácie sú aktuálne, niektoré z predchádzajúceho ročníka a niektoré chýbajú. V prípade Tattoo Convention Prague to mali organizátori zvládnuté celkom dobre. Hlavná pochvala patrí ale za niečo iné, a to za prácu po samotnej akcii. Na webe sú prehľadne zverejnené ocenené tetovania, rozdelené do jednotlivých kategórií aj s popisom. Toto mi na Tattoo Wars Bratislava či Tattoo Show Prešov neskutočne chýba. Ocenené tetovania >TU<.

 

Keď už sme pri ocenených tetovania tak nesmiem zabudnúť na účasť štúdií zo Slovenka. V Prahe ste mohli vidieť TAT MANIC, Overdose Tattoo Art studio, Secrettattoo&piercing, či Petra z 5o tattoo, ktorý tetoval pod hlavičkou nemeckého štúdia Tattoo twenty five.  Tri tetovania boli aj ocenené. Keď už sa nedá spoľahnúť na Slovenských hokejistov, tak aspoň na Slovenských tatérov môžeme byť hrdí. 🙂

 

Peter z 5o tattoo (v modrom tričku)

Foto: Tattoo twenty five

 

Ako by som zhodnotil celý výlet a účasť Slováka na Tattoo Convention Prague? Ak porovnám show v Prahe a Bratislave, tak v Prahe je to väčšie. Viac štúdií, viac stánkov s jedlom, viac výčapov piva, viac stánkov s oblečením, show trvá viac dní… Kvalita zážitku a zábavy je však veľmi podobná. Aj preto zostanem verný domácej tattoo show, ktorú mám na skok od domu a je tak pre mňa oveľa dostupnejšia. V Prahe sa pár rokov neuvidíme. Návštevu convention v Prahe určite neľutujem a som rád že som tam bol. Ak by som však convention nespojil s návštevou Prahy samotnej asi by som hovoril inak. Ísť do Prahy iba na convention a nevidieť historické centrum by bolo mrhanie potenciálom tohto mesta. Ak nechcete zabiť tri dni života kvôli jednému dňu na convention, stačí vám ísť do Bratislavy či Prešova. Zabavíte sa v podstate rovnako. Ak si veľký fanúšik tetovania a show na Slovensku sa ti už zdajú málo, tak Praha je dobrá voľba. Odporúčam však výlet predĺžiť a spojiť s prehliadkou historického centra aby sa čas zabitý cestovaním vybalansoval s množstvom zážitkov ktoré dostaneš.

 

Fotky z Tattoo Convention Prague 2017

Facebook Tattoo Convention Prague

 

Pridaj komentár

Tattoo Convention Prague 2017
3.5 (70%) 2