Foto: Bumpkin tattoo
Je vôbec možné, aby bolo každé tetovanie na svete originál? Prečo sú na svete desiatky ľudí s rovnakým tetovaním? Je to chyba, alebo je to v poriadku? Ako si vlastne ľudia vyberajú obrázok, ktorý si chcú dať vytetovať? V tomto článku venovanom originalite a kopírovaniu v tetovaní nájdeš odpovede na tieto, a možno aj na iné otázky.
V článku budem veľa obrázkov tetovaní z rôznych štúdií. Ide vždy iba o ilustračné obrázky k danej časti článku. Nechcem tým na nikoho útočiť ani spochybňovať jeho prácu. Dúfam, že žiadne zo spomenutých štúdií to nebude brať osobne. Fotky sa budem snažiť vkladať do článku tématicky k obsahu. Niekedy však budú vložené náhodne.
Kde vlastne berú ľudia motív/obrázok, ktorý si dajú vytetovať? Možností je viacero:
Ručne kreslený motív a jeho realizácia.
Foto: Bodliak tattoo
Foto: Bodliak tatoo
Ukážka ako vyzerá photoshop spracovaný tetovacím štúdiom.
Foto: Morty Tattoo & piercing
Postupnosť vzniku tetovania od nájdenia obrázku na internete,
cez jeho úpravu až k realizácii.
Foto: Gpzang (pravým menom Young-june Choi – Južná Kórea)
Foto: Milo Sedlík (nemá žiadny web)
Meč je v reále rovný. Zakrivenie na fotke spôsobilo „tukové zakrivenie brucha“. 😀
Foto: Ocelová osa
Spoločným prvkom je diamantové srdce. Všetky tetovania sú však úplne iné.
Foto: Tattoo Slovenské Ďarmoty
Foto: Tetovacie štúdio Korunka
Foto: Bazy tattoo
Foto: Tattoo studio Trenčín
Tetovania, ktoré sú si takmer na vlas podobné.
Foto: Tattoo Slovenské Ďarmoty
Foto: Tetovacie štúdio Korunka
Foto: Aliens Tattoo Studio
Foto: tattoo-journal.com
foto: estilo.catracalivre.com.br
Podľa tohto to vyzerá, že iba posledné dve možnosti by mohli viesť k tomu, aby mali ľudia rovnaké/podobné tetovania. Nie je tomu tak, a hneď si vysvetlíme aj prečo. Postupne si prejdeme hore uvedené zdroje návrhov na tetovania a vysvetlíme si prečo môžu vzniknúť rovnaké, či veľmi podobné tetovania.
Niekto si povie, že originálny návrh tetovania je vždy originál. Zoberme si štýl tetovania Old school. Nie len, že má svoj svojský vzhľad, má aj svoje štandardné motívy, ktoré sa v ňom opakujú. Niekedy dávno sa natvrdo kopírovalo a tetovalo to isté. Teraz už tatéri upravujú pôvodné motívy aby boli originálne. Pôvod je tam však stále vidieť. Existuje tak veľké množstvo podobných tetovaní. Nie je na tom nič zlé, pretože je to súčasťou tohto štýlu.
Loď je veľmi častý motív v štýlu Old School.
Foto: Rooster tattoo
Foto: Scarma tattoo
Foto: Berserker Tattoo
Ďalšia možnosť je tetovanie obrázkov z internetu. Tu je viacero dôvodov, prečo má veľa ľudí vytetovaný rovnaký motív.
Prvým je náhoda. Chceš si dať vytetovať samuraja. Sadneš si na 20 minút za internet a nájdeš si obrázok pre svoju novú kérku. Nemáš nijako zaručené, že si niekto druhý na opačnom konci sveta (alebo aj vo vedľajšej ulici) nedal vytetovať to isté. Je to riziko s ktorým musíš počítať ak si dávaš tetovať obrázok z internetu.
Viacero tetovaní podľa rovnakého obrázku z internetu.
Foto: Pôvodný motív (stiahnuté z mrwallpaper.com)
Foto: Dmitriy Samohin
Foto: Empire tattoo
Foto: J.J. Tattoo studio & BAR
Ďalšia možnosť je, že si dáš vytetovať obrázok od známeho umelca, ktorý maľuje obrazy/kresby/… Príkladom je Boris Vallejo. Jeho práce sa tetujú vo veľkom po celom svete. Tu už to nie je o náhode. Vieš, že tú istú kérku má aj sto ľudí na svete, ale aj napriek tomu to chceš. Je ti to jedno, lebo chceš tetovanie podľa obrázku čo kreslil Boris a hotovo. Stačí dať do googlu Boris Vallejo tattoo a nájdeš kopec tetovaní podľa jeho tvorby.
Ďalšou vecou sú tetovania v štýle realistic. Stáva sa veľmi často, že viacero tatérov vytetuje rovnaký motív. Tieto obrázky sa tetujú preto, že sami o sebe vyzerajú zaujímavo a ako tetovanie vyzerajú super. Niekedy mi však pripadá, že sa tetujú za účelom prestíže. Ako prvý to vytetuje celosvetovo známy tetér a následne to tetujú aj ďalší tetéri po celom svete. „Dokáže to on, dokážem to aj ja.“
Viacero tetovaní podľa rovnakého obrázku z internetu. (pôvodný obrázok sa mi nepodarilo nájsť)
Tattoo Packo ponúkalo obrázok ako voľný motív na tetovanie. Hotové tetovanie som nenašiel, tak neviem či bolo realizované.
Foto: Tattoo Packo (CZ)
Foto: Samuel Potuček
Foto: Dmitriy Samohin (Ukrajina)
Samostatnou kategóriou je tetovanie portrétov celebrít, filmových postáv, či postáv z videohier. Tu si môžeš byť takmer 100% istý, že niekto druhý už má vytetované to isté. Skús si dať do googlu Marilyn Monroe tattoo, alebo Darth Vader tattoo.
Okrem umelcov rangu Boris Vallejo sú tu aj ľudia, ktorí kreslia pre zábavu, ale prídu s niečim tak originálnym, čo ľudí osloví, že si to neváhajú dať vytetovať. Príkladom je Kerby Rosanes z FB stránky Sketchy Stories.
Autor, jeho tvorba a tetovania jeho fanúškov.
Foto: Sketchy Stories
Foto: Sketchy Stories
V žiadnom z týchto prípadov sa nedá hovoriť o kradnutí námetov a podobne. Žiadny s týchto obrázkov/fotiek nebol pôvodne určený na tetovanie. To, že sa niekto (alebo aj viacero ľudí) rozhodne si to dať vytetovať nie je nič zlé.
Pri photoshopových návrhoch klesá riziko, že niekto bude mať vytetovanú rovnakú kombináciu ako ty. Pri miliónoch tetovaní na celom svete tu to riziko ale stále je. Ako sa hovorí, náhoda je blbec. Zoberieš fotku peknej baby a skombinuješ to s ružou. Toto je dosť častá kombinácia. Je tu však aj možnosť, že hotový photoshop niekto skopíruje zámerne.
Ďalším prípadom, kedy sa opakujú motívy sú trendové tetovania (alebo nevie, ako ich mám nazvať). Z času na čas sa objaví na scéne motív, ktorý sa páči ľuďom a chcú mať niečo podobné, alebo dokonca také isté. Niekedy sa kopíruje celý motív, niekedy iba jeden prvok z celého tetovania.
Spoločným prvkom je kruh. Každé tetovanie je však iné.
Foto: Bambi tattoo
Foto: Ewel Tattoo & Piercing
Foto: Poppy tattoo
Poslednou možnosťou je, že máš návrh na mieru, ktorý bol vytvorený len a len pre teba a niekto ti ho ukradne. Stiahne si fotku tvojej kérky, nabehne do prvého štúdia čo má po ruke a povie, že chce takú istú kérku.
Pôvodný dizajn od Bumpkin tattoo a jeho kópia.
Foto: Bumpkin tattoo
Foto: Ivusz tattoo (štúdio už neexistuje)
Čo je vlastne ešte prípustné a akceptovateľné? Kedy niekoho tvorbu vykrádam a kedy sa iba inšpirujem?
Ak si dáš vytetovať obrázok, ktorý si stiahol z internetu a pôvodne nemal nič spoločné s tetovaním, nevidím na tom nič zlé. Pravdepodobnosť/Riziko, že má niekto vytetovaný rovnaký obrázok sa mení s tým či ide o náhodný obrázok, celebritu alebo filmovú postavu. Otázka je, či chceme hovoriť o riziku. Niekto nechce mať kérku, ako niekto druhý na svete a niekomu je to jeden. Pre niekoho je to teda riziko a niekomu to je ukradnuté. Ak majú dvaja ľudia rovnaký obrázok o kopírovanie určite nejde, ide o náhodu.
Foto: Samuel Potuček
Foto: Love & Hate Tattoo Studio
Pri takzvaných trendových tetovaniach je to na zváženie. Ak si zoberieš iba určitý prvok a necháš sa nim inšpirovať, nemal by to byť pre človeka čo robil pôvodný návrh problém. Ak je však tetovania na 99% zhodujú…
Mašle rôznych veľkostí, tvarov a farieb sa tetujú takmer v každom meste.
Foto: Love & Hate Tattoo Studio
Foto: Peki tattoo
Foto: Body Gallery
Ako sme si ukázali na štýle Old school, niekedy je v poriadku ak sa kopíruje celý motív a upravujú sa iba detaily. Old school je v otázke originality kategória sama o sebe.
Ďalším prípadom, kde nie sú autorské práva na žiadnej strane sú všeobecné motívy. Sú nimi ruže, lebky, kompas, hodiny a iné štandardné obrázky, ktoré sa tetujú v rôznych podobách a rôznych štýloch tetovania. Aj tieto klasické motívy sa dajú vytetovať originálne. Pozrieť si to môžeš na našom staršom článku Tetovanie – logo futbalových klubov. Aj obyčajné logo sa dá vytetovať originálne na desiatky rôznych spôsobov.
Ak mám originálny návrh tetovania navrhnutý pre konkrétneho klienta a niekto to skopíruje, je to o niečom inom. Z pohľadu tatéra (alebo človeka čo daný návrh kreslil) sa cítiš okradnutý o svoju tvorbu. Venoval si návrhu svoj čas, využil svoju kreativitu a zručnosti pre návrh pre svojho zákazníka. Z pohľadu klienta to naštve vo viacerých rovinách. Motív môže mať pre teba citovú väzbu. Autorovi motívu si povedal svoje pocity, alebo spomienky, ktoré chceš v tom tetovaní zvečniť a on ich tam zakomponoval. Dáš si nakresliť motív, ktorý pre teba bude znamenať spomienku na tvojich rodičov. Nemusí to tam byť pre každého viditeľné, ale ty vieš, že to tam je. A potom ti ten návrh niekto ukradne a nevie ani čo to tetovanie má vyjadrovať. Ďalšia pohľad na vec (niektorým Slovákom bližší) je pohľad peňazí. Ty si za daný návrh zaplatil a „zlodej“ ho má zadarmo.
Foto: womenwithink
Foto: Tattoo Slovenské Ďarmoty
Koho je vlastne chyba, že sa tetovania kopírujú? V prvom rade nás zákazníkov. My sme tí čo si vytlačíme fotku tetovanie niekoho cudzieho a požiadame svojho tatéra, že chceme také isté tetovanie. Sme leniví si nájsť originálny obrázok a často si dáme vytetovať prvú vec čo nájdeme na internete. V staršom článku som písal, aby sa ľudia nebáli dať si vytetovať obrázok len preto, že sa im páči aj keď pre nich nemá nejakú pointu, alebo skrytý význam. Za tým si stále stojím. Ale nech to nie je obrázok tetovania niekoho druhého. Aj keď tetovanie nie je pre teba spomienkou na nejakú konkrétnu udalosť či človeka, malo ťa vystihovať, alebo byť pre teba charakteristické.
Tatéri v tom tiež nie sú nevine. Keď už zákazník príde s nejakým blbým nápadom na kérku, mal by mu to tatér vyhovoriť. Či už si vyberie nevhodný obrázok, alebo zlé miesto na tetovanie,… čokoľvek. Tatér je tu preto, aby zákazníka usmernil. Zákazníka, ktorý chce vytetovať tetovanie niekoho iného, by mal odmietnuť. Veľa tatérov si ale povie „nevytetuje to ja, vytetuje to niekto druhý“, a nakoniec tú robotu zoberú aj keď vedia, že to nie je správne. Ja to chápem, hypotéku treba z niečoho platiť.
Je teda na nás na všetkých, na tatéroch aj na zákazníkoch, aby sme si vstúpili do svedomia. My všetci nastavujeme hladinu kultúry v tetovaní na Slvensku. Tak ako ty dnes ukradneš originálny návrh niekomu druhému, môže to isté spraviť niekto tebe pri tvojej ďalšej kérke. Najprv zabiješ niekoľko týždňov tým, že rozmýšľaš čo vlastne chceš a kam to chceš. Keď už máš akú takú ideu ideš za svojím tatérom. Stráviš s ním kopec času pri konzultácii, čo vlastne chceš, ako by sa to dalo, čo sa nedá a tak. On potom pri tvorbe návrhu môže stráviť aj niekoľko hodín. Zaplatíš za to, necháš si to vytetovať a si na svoju kérku hrdý, lebo nikto iný takú nemá. Keď sa zahojí, pochváliš sa fotkou na internete. Od prvého nápadu na novú kérku po jej zahojenie mohlo prejsť aj niekoľko mesiacov. Potom príde nejaký púčik, sadne si za svoj zaprášený PC, behom pár sekúnd stlačí Stiahnuť a Tlačiť. A môžeš sa rozlúčiť s tým, že tvoje tetovanie je unikát a nikto iný také nemá. Bohužiaľ je to tak.
Tetovanie je niečo čím sa prezentujeme a dávame si tetovať motívy, ktoré nás vystihujú. Niekto má vytetované od hlavy po päty kvetinky a vtáčikov, niekto lebky a krv. Tak ako každý z nás je unikát, má unikátny prejav, mali by byť unikátne aj jeho tetovania. Preto sú v tetovaní desiatky štýlov a stovky motívov, ktoré sa tetujú. Každý si tak môže vybrať to najlepšie pre neho. Buď sám sebou a nekopíruj prejav niekoho iného. Chceš mať účes ako David Beckham? V pohode. Chceš mať rovnakú kérku ako David Beckham? Preboha, určite nie!
Chci originál, nie kópiu!