Ewel: Tatérka a Modelka

Dnešný rozhovor bude dva v jednom. Vyspovedali sme Ewel, ktorá je tatérka a zároveň sa venuje aj modelingu. Časť rozhovoru bude preto s Ewel tatérkou a časť s Ewel modelkou. Na svoje si tak prídu dámy aj páni.

 

Ewel tatérka

Na úvod si dáme klišé otázku, ako si sa dostala k tetovaniu?
Povedzme to tak že v istom období svojho života som trávila čas s ľuďmi ktorí sa tetovaním živili / učili sa / obchodovali s tetovacím materiálom. Vzhľadom na to, že som končila výtvarnú strednú a začínala umeleckú vysokú zapadalo všetko do seba. A potom sa mi pritrafila ponuka aká sa neodmieta – prevziať priestory už zabehnutého štúdia v Banskej Bystrici, kde som v danom čase študovala. Veľká vďaka patrí otcovi, ktorý mi bol oporou a veľkou pomocou, kamošom ktorí mi kryli chrbát a škrabali teplovzdušnou pištoľou nánosy 10 ročnej farby, natierali steny, umývali podlahy. A priateľovi, ktorý toto všetko musel prežiť spolu so mnou a ešte mi aj 600 € požičal, lebo som nemala na elektrinu. (smiech)

 

 

Tetuješ hlavne malé veci, niekedy doslova až minimalistické. Toto je ako ťa tvoji zákazníci poznajú a prečo k tebe chodia. Nechcela by si tetovať z času na čas aj niečo väčšie, napríklad celú rukáv, či chrbát? Alebo malé tetovania je to čo ťa baví a čo ti plne vyhovuje?
Menšie motívy mi vyhovujú, keďže ich spracovanie je časovo menej náročné a tým pádom je môj deň rozmanitejší. Veľkým motívom sa však určite nebránim, teraz mám rozpracované napr. celé rebrá prepojené s celým stehnom. Sú designy, ktoré si vyžadujú väčšie rozmery – sú príliš detailné a v menšom podaní by sa línie zliali.

 

 

Ako je to s návrhmi tetovaní? Tetuješ aj obrázky čo si zákazníci nájdu na internete, alebo tetuješ zásadne len vlastné návrhy?
Tetujem aj návrhy, ktoré si prinesú zákazníci sami, ale dávam si záležať na kvalite podkladov. Zo zlého podkladu len veľmi ťažko vznikne kvalitný výsledok, čo často žiaľ zákazníci odmietajú chápať. Do prineseného návrhu zasahujem vždy natoľko, nakoľko mi to dovolí druhá strana. Som určite radšej pokiaľ vytvoríme originál inšpirovaný prineseným motívom a ešte radšej ak sa nám podarí správnou komunikáciou dospieť k originálu. Priznávam, že postupom času by som rada dospela iba k tetovaniu vlastných designov, ktoré prevažne tvoria mandaly a florálne motívy a špecificky sa zamerala na typografiu. (čo je typografia >tu<)

 

Tvojimi zákazníkmi sú prevažne ženy, páni len sporadicky. Je to dané štýlom vecí ktoré tetuje a čo som počul, tak ženy sa dávajú radšej tetovať od ženy ako od chlapa. Vyhovuje ti toto postavenie tatérky pre ženy, alebo by si uvítala vo svojom štúdiu viac pánov?
Uznávam, že veľké percento mojej klientely tvoria dámy a pracovať s nežnejším pohlavím mi vyhovuje. Môj rukopis a estetické cítenie je prirodzene ovplyvnené tým, že som sama ženou, inklinujem ku kvietkom, pastelovým farbám, ornamentom – najradšej samozrejme tetujem to čo sa mi páči. ? Zopár pánov sa mi z času na čas objaví, pri nich sa vybláznim s výraznejším písmom, alebo old school motívmi. ?

 

 

Ewel modelka

 

Ako si sa vlastne k modelingu dostala, bol to tvoj sen stať sa modelkou, alebo ťa niekto oslovil?
Určite nie. Začalo to nafotením jedného setu pre kamoša – školská práca (úsmev), potom prišli tričká pre niekoho, čiapky pre ďalších, a akosi sa to nabalilo. (smiech)

 

 

V čom vidíš rozdiel medzi modelkou s tetovaním a bez? Je pre potetovanú modelku ťažšie nájsť si prácu, fotenie,… alebo je to naopak jednoduchšie, lebo na Slovenku nie je taká konkurencia?
Určite áno, aj keď sa to rapídne zmenilo za posledné 3 roky. Z tetovania je trend, je to ozdoba, doplnok, spôsob sebavyjadrovania, umenie. Z niečoho, čo sa škatuľkovalo na grázlov a niektoré subkultúry je teraz mainstream. Tetovanie už nie je výraznou prekážkou a zákazom, niečím čo sa retušuje a odmieta, naopak objavuje sa v editoriáloch, ktoré módu diktujú – Miles Langford pre Lanvin, Kristina Salinovic na titulke Elle s tetovaním. Temporary tetovania používa na svojich prehliadkach Chanel, Louis Vuitton. Aktuálne beží kampaň Axe – ako inak s potetovaným modelom.

 

 

 

Môže sa potetovaná modelka na Slovenku uživiť len modelingom? V zahraničí je to celkom bežná vec, ako hodnotíš situáciu u nás?
Ale kdeže. ? U nás sa veľa “alternative” projektov robí “na kolene”, za pochodu a budget na fotenie je nastavený hrozne nízko, čo sa často odzrkadlí aj na výsledkoch.

 

 

Čo ťa na práci modelky najviac baví?
Baví ma rozmanitosť, možnosť spoznať zaujímavých ľudí a dostať sa na zaujímavé miesta . Keď má človek šťastie na dobrý team tak mu ostanú ako kamoši. Veľa mojich “top” kamarátstiev začalo ako práca. Je to však ľudský faktor – ak si v kŕči tak dostaneš oblečko a pôjdeš domov. Ak ťa baví sa baviť (smiech) tak pôjdeš na afterparty. A potom na ďalšiu, ďalšiu, ďalšiu. (smiech)

 

 

Potetované modelky vidíme hlavne v časopisoch a na fotkách pre rôzne značky oblečenia a podobne. Na mólach na módnych prehliadkach už pomenej. Myslíš, že sa to niekedy zmení? Rovnako je to aj s tebou, robíš hlavne fotenia. Chcela by si si niekedy vyskúšať aj prechádzku po móle niekde v Paríži?

Už sa to zmenilo (úsmev). Ja predvádzať nechcem, som z toho v strese. V Paríži sa však rada prejdem po Avenue Montaigne.

 

 

Ak by som zjednodušil požiadavky na modelku všeobecne, tak má byť mladá a pekná. Ako je to s potetovanou modelkou? Sú tam nejaké požiadavky, kde by tetovanie malo byť, preferujú sa skôr farebné, či čiernobiele tetovania. Sú tam nejaké obmedzenia, aby nebolo napríklad tetovaní až moc, alebo aby neboli vulgárne a podobne?
Nie sú, apoň o žiadnych neviem. Myslím si však (a môžem sa mýliť), že tetovania by mali byť vkusné a vyzdvihovať krásu ženy a nie naopak. Asi si však protirečím pri spomienke na Zombie Boya (Rick Genest), ktorý je v súčasnosti celom populárny a robí komerčné kampane napr, pre Mugler. Povedzme to tak že je to obmedzené na výnimočnosť(?) a charizmu… asi tak. (úsmev)

 

 

Pri výbere svojich tetovaní pozeráš na to čo sa páči tebe a na to čo ty chceš, alebo musíš pozerať aj na to ako by mala vplyv tvoja nová kérka na tvoju kariéru modelky?
Pozerám sa len na to čo sa mi páči, kariéru určite neriešim, pracujem na projektoch skôr rekreačne – ak sú pre mňa niečím zaujímavé.

 

 

 

Máš nejaké rady pre mladé baby, čo by sa tiež chceli stať potetovanou modelkou?
Nemám, ale ak sú dostatočne vysoké, mladé mohli by skúsiť osloviť aj komerčnú agentúru – napr. Scout Ya stále hľadá nové tváre. Vzhľadom na súčasný trend by nemalo byť tetovanie prekážkou.

 

 

Zdroj foto: archív Ewel

 

Ewel Tattoo & Piercing na potetuj.sk

FB – Ewel Tattoo & Piercing – Ewel tatérka

FB – Ewel – Ewel modelka

Instagram – Eweltattoo

web – eweltattoo.com

 

Pridaj komentár

Ewel: Tatérka a Modelka
5 (100%) 2