foto: Val_tatboo
Ako si vybrať motív na tetovanie? V predchádzajúcom článku Štýly v tetovaní. Ktorý sa vám páči? si sa mohol zoznámiť s tým, čo všetko, resp. v akom štýle sa dá vytetovať. Dnes budem trochu mudrovať do toho ako si vybrať obrázok na kérku. Jednoznačný návod na to nie je, pretože jedno ovplyvňuje druhé. Štýl tetovania, motív, veľkosť, miesto,… to všetko spolu súvisí.
Význam
Daný motív musí mať pre teba hlbší význam… Robím si srandu! 😀 Mám viacero tetovaní a žiadne z nich nemá nejakú skrytú alebo hlbšiu pointu. Jednoducho sa mi páčil obrázok a hotovo. Netvrdím, že tetovanie nemôže mať pre niekoho význam. Ak má, tak je to super. Neboj sa však dať si vytetovať motív, len preto, že sa ti páči. A na trápnu otázku okolia „čo to tetovanie znamená“ si priprav odpoveď „nič, jednoducho len vyzerá super“.
Veľkosť
Na veľkosti záleží. Ak si chcem dať vytetovať celú rodinu Kelly family, tak to nebude asi na lýtko, ale na chrbát. Tetovanie má svoje limity a veľmi drobné postavy alebo detaily sa tetujú zle, resp. časom sa môžu stratiť alebo rozpiť. Nebuď potom prekvapený, že ti tatér odmietne tvoj motív vytetovať vo veľkosti ktorú si chcel. Ak ťa tatér odmietne, neznamená to, že je babrák a nedokáže to. Jednoducho vie, do čoho ešte má zmysel sa púšťať a do čoho nie a môže ti navrhnúť presunutie motívu na inú časť tela, kde by sa dal spraviť vo väčšej veľkosti.
Aby to nevyzeralo, že si zastávam iba tatérov, tak je pravda, že to čo ti jeden tatér odmietne by ti druhy v kľude spravil. Niektorým sa nechce jednoducho babrať s detailmi a radšej to vytetujú vo väčšom a s hrubou ihlou.
Poloha
Pri niektorých motívoch zohráva rolu aj poloha. Dlhé rovné linky (napr. šíp) sa nehodia na bok a brucho. Treba rátať s tým, ako to bude vyzerať ak priberieš alebo schudneš 5-8 kg. Pri veľa motívoch sa to stratí, iné by však tento váhový rozdiel zdeformoval. Tatér by ti šíp preto určite radšej odporučil na predlaktie, kde sa nemá ako zdeformovať.
foto: Bodliak tattoo
Na portrét typu realistic je najlepšie predlaktie alebo stehno. Vekom ani zmenou hmotnosti sa tetovanie toľko nedeformuje ako napríklad v oblasti brucha. Koža je taktiež vhodná na tento typ tetovania.
Štýl
Ak viem že chcem japonský štýl tetovania a la Yakuza, tak neprinesiem tatérovi ako predlohu fotku pokémona aj keď je z japonska. Motív musí byť vhodný na štýl tetovania, ktoré chcem. Ak chcem realistiku, nenájdem si predlohu nejakú kresbu namaľovanú tušom. 🙂
Farba
Tu sú viac menej iba dve možnosti. Farebné alebo Black and gray. Polemizovať by sa dalo o štýle Trash polka, ale beriem to ako farebné.
Teoreticky ti tatér vie vytetovať čiernobielu predlohu vo farbe, ale určite je lepšie ak si rovno nájdeš farebný motív. Hľadaj obrázok rovno v takom prevedení v akom chceš aby sa tetoval – farebný alebo čiernobiely.
Budúcnosť
Treba sa zamyslieť nad tým, čo plánuješ do budúcna. Bude to jediná kérka na predlaktí, alebo chceš celý rukáv? Ak chceš celý rukáv, bude sa dať to tetovanie vhodne zakomponovať? Tetovanie je ako čipsy, jedno nikdy nestačí. Preto je dobré mať aspoň akú takú predstavu ako by si chcel s tetovaním pokračovať do budúcna.
Zdroj
Aké zdroje obrázkov použiť? Ja mám najradšej DeviantArt. Sú tam zaujímavé a originálne veci, ktoré vám google nemusí nájsť. A je dosť pravdepodobné, že obrázok, ktorý nájdeš tam nebude mať niekto vytetovaný, čo sa ti pri googli stane veľmi ľahko. 🙂
Ďalším zaujímavím zdrojom je Pinterest. Moc som ho zatiaľ nepoužíval, ale ľudia v okolí si ho chvália.
Najznámejšia možnosť je Google. Hrozí tu však riziko, že daný obrázok už niekto použil ako predlohu na tetovanie. Ale tomu sa človek nevyhne, pokiaľ si nedá navrhnúť motív na mieru.
Veľa tatérov má vo svojich profiloch napísané, že vám navrhnú tetovanie na mieru. Treba však mať aspoň predstavu o tom čo chcem. Kľudne prines tatérovi viacero obrázkov aby mal predstavu do čoho chceš ísť. On ťa už bude navigovať a určite nájdete to najlepšie pre teba.
veľa zdaru pri hľadaní motívu