Tento článok je o tetovaní v Thajsku. Nečakaj však nejaký odborný článok alebo štúdiu. Článok je založený na tom čo som videl počas mojej dovolenky a rozhovoroch s ľuďmi z miestnych tetovacích štúdií s ktorými som sa bavil.
Ešte skôr ako začnem by som sa chcel ospravedlniť za kvalitu fotiek. Fotil som mobilom a niektoré fotky v noci.
Začnem teda od začiatku a to príletom na letisko. Hneď pri pasovej kontrole vás privítajú s nápisom
IT´S WRONG TO USE BUDDHA AS DECORATION OR TATTOO
MEANS NO RESPECT
Nikde som nevidel, aký by bol trest za také tetovanie v Thajsku, ak by nejaký bol. Skôr sa tam hovorilo o rešpekte voči Budhovi ako o treste. PECO (Wolf Town Tattoo Parlor – Bratislava) počas svojej dovolenky na Sri Lanke zdieľal článok, kde sa hovorilo o zadržaní za tetovanie Budhu. Článok >TU<. To je však Sri Lanka, nie Thajsko.
V skratke, v krajinách, kde má veľké zastúpenie budhizmus si treba dávať pozor na tetovanie Budhu.
Takéto informačné cedule neboli iba na letisku, ale aj pri vstupe do budhistických chrámov a pamiatok. Oproti letiskovým ceduliam boli ešte doplnené o iné informácie ako sa správať v chráme, napr. že nemôžete mať krátke nohavice a tielko. Aj preto som na fotke tak pekne spotený. 😀
Táto kérka Budhu od Enhancer Tattoo by ich zrejme moc nepotešila. Chvála bohu žijeme v Európe a tu s tým nikto nemá problém. 😉
foto: Enhancer Tattoo
Z letiska som sa presunul rovno do Bankoku a to konkrétne na ulicu Khaosan Road. Bolo mi povedané, že to je ideálne miesto na nákupy, ochutnanie miestnych jedál a podobne. To som však netušil, že tam bude jedno tetovacie štúdio vedľa druhého. Tetovacie štúdio tam bolo každých 30 metrov, a niekedy aj dve vedľa seba. A to nepreháňam. Pár som z nich aj odfotil. Po pár metroch ma to však prestalo baviť, pretože boli fakt na každom kroku.
Katalógy mali vyložené na chodníku, aby nalákali svojich zákazníkov.
Prvé štúdio v ktorom som sa zastavil na pokec bolo QC Tattoo, ktoré bolo vo vedľajšej uličke od Khaosan Road.
Tu som sa s manažérom štúdia (chalan na fotke hore) bavil o tradičnom thajskom tetovaní. Tradičné tetovania nie sú moc tieňované ide skôr o blacktattoo a sú zväčša na chrbáte. Nejaké veci na ukážku som si odfotil rovno z ich katalógu. Ide hlavne o nápisy a tetovania rôznych bohov a démonov z histórie, tigrov a drakov.
Zastúpenie zákazníkov v tomto konkrétnom štúdiu je 80% turisti a 20% domáci. Chalan sa predstavil ako manažér, ale asi bol skôr niečo ako kontaktná osoba pre turistov kvôli jazyku.
Čo sa týka nejakých predsudkov voči tetovaniu, tak mi chalan vysvetlil, že sa o tom moc hovoriť nedá. Thajsko nie je bohatá krajina a väčšina ľudí sú nižšia pracujúca trieda. V týchto kruhoch v podstate nikoho nezaujíma, či máte tetovanie alebo nie.
Takmer v každom štúdiu tetovali nie len modernými strojčekmi ako u nás, ale aj tradičným štýlom, teda Bamboo tattoo (video v odkaze). V tomto štúdiu už nepoužívajú bambusový nástroj ale kovový.
Po rozhovore som dal chalanovi našu nálepku. Ten si ju dal na svoj bicykel, takže máme v Bangkoku pojazdnú reklamu. 🙂
Ďalej som sa zastavil v štúdiu Divine Ink Tattoo, kde som sa bavil s ich manažérkou (blonďatá slečna na fotke dolu čo mi kýva rukou z poza monitoru jej počítača). Keď si pozriete ich FB stránku vidíte, že v tomto štúdiu vedia čo robia. Z rozhovoru som sa dozvedel, že v Thajsku majú 5 tattoo convention, nie všetky rovnako dobrej kvality. Tatéri z tohto štúdia sa zúčastňujú aj convencion v Európe (Francúzko, Nemecko,…) podľa toho kam ich pozvú. V štúdio robí viac tatérov. Majiteľ sa venuje hlavne realistike. Tetujú však aj iné štýly, napr. old school,… Aj tu si môžete dať vytetovať svoj obrázok klasickou metódou bamboo tattoo. Preferujú však tetovanie mašinkou, pretože sa ňou dajú spraviť oveľa krajšie obrázky s prepracovanejšími detailmi.
Svoju nálepku sme nechali aj tu.
Z Bankoku som sa presunul do prímorského mestečka Ao Nang v oblasti Krabi. Tu už som preferoval vylihovanie na pláži, takže ďalšie rozhovory sa už nekonali. Spravil som však fotky niektorých štúdií, aby ste mali prehľad, ako to tam vyzerá. Štúdií tam bolo oveľa viac, odfotil som iba pár z nich.
Ako môžete vidieť na fotkách, štúdia vyzerali skôr ako vitrína, alebo akvárium. Išli ste po hlavnej ulici a videli ste ako niekto trpí pod ihlou. U nás som sa s niečim takým zatiaľ nestretol, tam to bolo v podstate pravidlom.
Napríklad toto štúdio (dve fotky dolu) bolo hneď vedľa baru s otvorenou terasou pri hlavnej ceste. Štúdio je ta osvetlená miestnosť v ľavej časti fotky. Človek sa tak mohol dať potetovať a súčasne si pozrieť koncert v bare vedľa. 😀
Prvá fotka je fotená z druhej strany ulice, aby bolo vidieť cestu a zaparkované motorky na kraji cesty.
Druhá fotka je fotená z bližša aby bolo vidieť, že štúdio je par metrov od barového pultu a ľudia sedia za stolom na krok od kresla kde sa tetuje.
Ako som už písal hore, thajci sa tetujú často na chrbát. Keď som stretol potetovaného thajca, tak bol väčšinou bez trička a tetovanie mal na trupe. Nie však 100% z nich. Mali samozrejme aj tetovanie na rukách, bolo ich však pomenej. Ak to porovnám s tým čo vidíme u nás na Slovensku, preferované miesto na tetovanie sú ruky, resp. miesta, kde sú tetovania viditeľné. Zrejme sa radi viac ukazujeme.
Čo sa týka štýlov tetovaní, tak sa v Thajsku tetuje v podstate „všetko“, realistika, old school, lettering,… farebné, čiernobiele, blacktattoo,… Všetko som dal naschvál do úvodzoviek, pretože som tam nevidel naozaj všetko, čo si môžete dať vytetovať u nás. Nevidel som žiadny dotwork, watercolor, trash polku,…
Keď hovoríme o motívoch, tak sa tam tetuje naozaj všetko: filmové postavy, ázijské motívy, keltské motívy, nápisy,… Tu už je slovo Všetko bez úvodzoviek.
Oblečenie a jedlo bolo v Thajsku lacné. Čo sa týka tetovania, tak by som povedal, že ceny tetovania sú porovnatelné s našimi. Napríklad tetovanie dolu ohodnotil chalan z QC Tattoo na 380 Eur.
Prečítajte si nápis na pravej strane dverí na fotke dolu. Fotka štúdia v Ao Nang.
…if you just care for the cheap price please go to another place.
Turisti automaticky rátajú s tým, že všetko v Thajsku je lacné, tak ich štúdio uviedlo na pravú mieru. 🙂
Keď som odchádzal na dovolenku do Thajska, tak som tam išiel s predsudkami čo sa týka tetovania. Že nebudú vedieť tetovať, že hygiena bude nula bodov a podobne. Myslel som si, že by som sa tam nikdy tetovať nedal. Po tom čo som videl, som názor zmenil. Tetovať vedia. Príkladom je napr. štúdio Divine Ink Tattoo, kde tetujú fakt pekné veci. Ale nevidím ani nejaký extra dôvod prečo sa dať tetovať práve tam. Keď tak, tak pre ten pocit, že mám kérku z Thajska. Nie však pre kvalitu alebo originalitu tamojších tetovaní.
Človek sa chce na dovolenke kúpať, opalovať,… a robiť všetky ostatné veci, ktoré sú s čerstvým tetovaním zakázané. Takže pre mňa osobne ani do budúcna nebude Thajsko (ani iná dovolenková destinácia) krajina, kde sa budem chcieť dať tetovať. Osobne sa radšej zverím našim domácim tatérom. 🙂