Znie vám spojenie kresťanské tradičné tetovanie divne? Tradičné tetovania sú rozšírené v rôznych častiach sveta, ale zvyčajne sa pripisujú zabudnutým kmeňom niekde v pralese. Pravda je taká, že aj na našom kontinente sa vytvárali tradičné tetovania, ktoré súviseli s náboženstvom, v tomto prípade s kresťanstvom.
Hovoríme o kresťanských tetovaniach na území Balkánskeho polostrova. Tradícia tetovania je tu viac ako 1000 rokov stará a siaha až k ilýrskym kmeňom, ktoré tu kedysi žili. Vtedajší kresťania pomocou tetovania verejne určovali svoje vierovyznanie. Oveľa väčší význam tetovania nadobudli počas tureckých vpádov na Balkánsky polostrov, najskôr v roku 1463 a neskôr v roku 1878. Tetovanie vtedy malo ochrannú funkciu. Turci unášali tunajšie deti do Turecka, kde z nich robili bojovníkov za svoj národ a z mladých dievčat svoje ženy, no hlavne všetky deti obracali na moslimskú vieru. Deti vďaka tetovaniu vždy vedeli, odkiaľ pochádzajú a k akej viere patrili. Teraz sa nám to môžno nezdá také podstatné, no treba si uvedomiť, že v tých časoch bolo vierovyznanie životne dôležitá vec.
Kresťania svoje deti tetovali vo veku 3 – 16 rokov, pomocou zmesi rôznych prírodných materiálov. Tetovalo sa zvyčajne na ruky, prsty, zápästia a predlaktia, pričom sa zobrazovali rozmanité staroveké ornamenty a rôznorodo zdobené kríže. Tetovanie prežilo stáročia, no začalo vymierať počas komunistického režimu v bývalej Juhoslávií. Potetovaní ľudia mali zvyčajne problémy, najmä kvôli svojmu vierovyznaniu, ktoré tetovanie predstavovalo. Boli prenasledovaní, často prišli o prácu a bolo s nimi zaobchádzané ako s kriminálnikmi. Posledne tradičné kresťanské tetovania na tomto území boli vykonané v 70. rokoch 20. storočia.
Dnes ešte stále žijú ľudia, ktorí boli potetovaní tradičným spôsobom. Na Facebooku existuje stránka Traditional Croatian Tattoo, ktorá sa zaoberá práve týmito tetovaniami a snaží sa o zdokumentovanie čo najväčšieho počtu žijúcich ľudí s takýmto tetovaním.
Zdroj fotiek: FB – Traditional Croatian Tattoo