Ako byť ideálny zákazník pre tatéra

foto : Deep Art Tattoo

V tomto článku sa z vás pokúsim spraviť ideálnych zákazníkov. Nebude to lekcia slušného správania, ale skôr návod na to ako efektívne komunikovať s tatérom.

 

Prvý kontakt

V štádiu, keď už ideš kontaktovať tetovacie štúdio, tak rátam s tým, že máš predstavu čo chceš, kam to chceš a od koho to chceš. Tieto informácie treba poskytnúť tatérovi hneď na začiatku. Spôsob prvého kontaktu by som zoradil od najlepšieho po najhorší v tomto poradí: osobne > mail/facebook > telefonát.

Osobne – najlepšie si spravíš názor na prostredie štúdia a tatéra. Rovno si môžete prediskutovať tvoje požiadavky, tatér ti dá spätnú väzbu a dohodnete si termín.

Mail/facebook – hodí sa to, ak je tatér z iného mesta. Aby sa nestalo to, že budeš cestovať a on ťa s tvojim návrhom otočí vo dverách a povie ti, že sa ten obrázok na tetovanie vôbec nehodí.

Telefonicky – cez telefón v podstate nevybavíš nič, lebo aj tak ti tatér povie, aby si prišiel osobne, alebo mu tvoj návrh obrázku poslal na mail/facebook. Ďalšia vec je, že tatér pri telefonovaní musí prerušiť tetovanie a dávať si hore-dolu gumené rukavice, čo je dosť otravné.

 

Ak ideš osobne, tak ti v podstate stačí priniesť zopár vytlačených obrázkov a ostatné je už len o komunikácii.

Pri kontakte cez mail/facebook by som odporúčal poslať minimálne tieto veci: obrázky čo by si chcel (lepšie asi viacero), miesto kam to chceš, či chceš na tom konkrétnom obrázku ešte niečo meniť, veľkosť tetovania, zhruba info o termíne ktorý by si chcel. Informácie, ktoré sa ti možno nezdajú podstatné, ale tatér by ich určite ocenil sú: či je to tvoje prvé tetovanie, či už na tej časti tela nejaké tetovanie máš, alebo je ten priestor prázdny, dôvod prečo chceš práve toto tetovanie a prečo práve tam kam ho chceš.

Tatér potrebuje tieto informácie aby si vedel vypočítať, koľko bude približne trvať prvé sedenie (ak ich bude viac), a na základe toho ti dá termín. Bez týchto informácií ti určite nebude vedieť povedať ani odhadovanú cenu.

1891004_506628106206198_5946507450367999686_n

foto: Max Art Tattoo

Nápisy

Ak chceš nápis, tak prídi za tatérom rovno aj s vybraným typom písma. Na internete sú tisíce typov písma. Tatér nemá na to čas, aby s tebou všetky prechádzal. Vyber si sám doma v kľude a do štúdia si prines 2-3 návrhy, čo by sa ti páčili. Finálnu verziu už doladíš s tatérom. Použiť môžeš napríklad Dafont.com alebo 1001fonts.com a mnohé iné. Mne viac vyhovuje prehľadnosť stránky Dafont.com (nápis ešte vytetovaný nemám, používam to na iné účely 🙂 ).

 

Termín

Pri dohadovaní termínu by sa každý chcel objednať najlepšie hneď na zajtra. Realita je však taká, že čakacia doba je 2-3 mesiace. S týmto treba počítať. Ja osobne sa snažím vyhýbať sa termínom na tetovanie v mesiacoch jún-júl-august, aby som nebol obmedzovaný čerstvým tetovaním a mohol si užívať leto naplno. Termín si preto začnem dohadovať v júli a padne to akurát na september, kedy má tatér najbližší voľný termín.

Treba napríklad rátať aj s tým, že si budeš musieť zobrať poldňa alebo celý deň dovolenku. Tatér totiž nečaká na to než ty skončíš v práci a prídeš za ním. Tu pravidlo „náš zákazník, náš pán“ až toľko neplatí a zákazník musí spraviť sem tam ústupok, aby sa našiel vhodný deň aj čas, ktorý vyhovuje obom.

12697238_10153382809076938_4117529877758296405_o

foto: Tattoo Rascal

Zmena termínu

Zmenu (zrušenie) termínu treba hlásiť hneď ako o tom vieš. Dôvod tatéra v podstate až tak nezaujíma, keď nemôžeš tak nemôžeš. Len aby sa nestalo, že tatér ti rezervuje termín a ty jednoducho neprídeš. Tatér tak zbytočne prichádza o zisk (samozrejme je to aj frustrujúce). Nie len ty, ale aj on musí platiť účty. Keď tatéra informuješ vopred, že neprídeš, môže ponúknuť tvoj termín niekomu inému. Ak by boli všetci zákazníci poctiví a slušní, možno by nebolo treba platiť zálohu pre rezervácii termínu, ktorá tatérov chráni pred tým aby si ľudia dohodli termín a potom sa bez vysvetlenia už nikdy neukázali.

 

Práca s ľuďmi nie je jednoduchá vec. Ak tatér musí riešiť dennodenne tie isté problémy na pracovnej pohode mu to určite nepridá. Snaž sa byť ideálny zákazník a prispej tak k dobrej nálade svojho tatéra. Lebo len šťastný tatér ti spraví peknú a kvalitnú kérku. 🙂

 

Pridaj komentár

Ako byť ideálny zákazník pre tatéra
5 (100%) 2