Model na tattoo show

Foto: Kérky pre život

 

Funkcia modela na tattoo show / convention je u mnohých ľudí preceňovaná, či až mystifikovaná. Je to spôsobné tým, že ľudia majú o funkcii modela chybnú predstavu. Myslia si, že ponúknu svoju kožu a dostanú super kérku zadarmo a popri tom si užijú tattoo show. Realita je trošku inde. V tomto článku sa pozrieme na funkciu modela z viacerých pohľadov.

 

Cena

Osobne som sa ešte nestretol s tým, že by niekto tetoval zadarmo. Ak by si aj tatér neúčtoval svoju prácu, minimálne mu vzniknú náklady na materiál (farba, ihly,…), dopravu na show, prípadne aj ubytovanie ak nebýva v blízkosti danej akcie. Na niektorých tattoo show sa platí aj za rezerváciu stola na danej show.  Logicky by si preto mal tatér vypýtať minimálne toľko, aby si pokryl tieto náklady. Takže spodná hranica ceny sú spomínané náklady. Vrchná hranica je v podstate trhová cena. Tatér si nevypýta extrémne viac ako zvyčajne, pretože by mu potom hrozilo, že si modela vôbec nezoženie. Realita je taká, že sa mnohým tatérom stane, že im suma ktorú dostanú od modela náklady ani nepokryje. Ďalšia vec na ktorú netreba zabúdať je, že to tatéri robia vo svojom voľnom čase. Pre tatéra z Nitry, ktorý sa chce zúčastniť Tattoo show Prešov to znamená piatok cesta tam, v sobotu účasť na akcii a v nedeľu cesta domov. Tento čas mohol prežiť zo svojou rodinou, a nevznikli by mu náklady na dopravu Nitra > Prešov a späť, náklady na dve noci ubytovania v hoteli a strava. Ešte stále si myslíte, že model dostane kérku zadarmo?

Samostatnou kategóriou sú akcie ako Kérky pre život, či Zkruhu. Ide o charitatívne akcie, kde peniaze od zákazníkov neskončia u tatéra, ale idú na vybrané charitatívne účely. Tatér síce tetuje zadarmo, ale model za kérku tak či tak zaplatiť musí. Resp. neplatí za tetovanie, ale prispieva na dobrú vec.

 

Foto: Zkruhu

 

Motív / Umiestnenie

Štandardne si pri tetovaní vyberá motív zákazník. Vyberie si tému, či chce prírodu, portrét, zvieratko,… Tetovanie je tak presne podľa vkusu zákazníka a bude s ním stotožnený, že ho bude nosiť do konca života. Na tattoo show si motív vyberá tatér. Je to kvôli tomu, že sa ide na danú súťaž odprezentovať a spraviť si tam v podstate reklamu. Preto si pripraví obrázok, na ktorom bude vedieť najlepšie ukázať svoj skill, obrázok bude originálny aby zaujal porotu aj divákov a bude vhodný aj kompozične na určitú časť tela. Na tattoo show sa najčastejšie tetuje na predlaktie, či stehno. Je tam vhodná koža na tetovanie, čo sa týka kvality kože a bolesti pri tetovaní. Nie je to povinnosť, určite uvidíte tetovať aj na iné časti tela. Na tattoo show má preto na vrch tatér, ktorý si vyberá motív a zároveň aj vhodné umiestnenie. Model musí spraviť ústupok. Respektíve, tatér si musí nájsť takého modela, ktorý bude s týmito podmienkami stotožnený. Toto je práve dôvod kedy tatér môže pristúpiť k tomu, že tetovanie spraví za zvýhodnenú cenu, teda lacnejšie ako je jeho štandardná cena keď tetuje v štúdiu. Nie je to však samozrejmosť.

 

Foto: Tattoo wars Bratislava

 

Čas a prostredie

Ak si prejdete na facebooku stránky jednotlivých tattoo show a pozriete si kto má záujem robiť modela, tak ide často o ľudí, čo nemajú žiadne tetovanie, alebo majú tetovanie ktoré sa tetovalo 30-60 minút. Treba si uvedomiť, že na tattoo show sa tetuje 5-7 hodín v kuse. S týmto veľa zákazníkov skúsenosť nemá. Dĺžku doby tetovania netreba podceňovať. Pocit pri tetovaní nie je počas celej doby tetovania ako na začiatku, časom sa to len zhoršuje. Tetéri si preto vyberajú modelov, ktorí už majú za sebou sedenie, ktoré trvalo niekoľko hodín. Ako model máte tú zodpovednosť, že musíte jednoducho vydržať až dokonca. Inak by vyšla snaha tatéra o umiestnenie v súťaži a snaha o najlepšie odprezentovanie sa na zmar. Okrem dĺžky trvania treba brať ohľad aj na to, že nebudeš trpieť pod ihlou v klude, sám v štúdiu, ale budú sa na teba pozerať stovky ľudí. Nie každému to môže byť príjemné. Byť modelom nie je prechádzka ružovou záhradou.

 

Foto: Tattoo show Prešov

 

Záver

Nechcem týmto ľudí odradiť od toho aby mali záujem robiť modela na tatoo show. Treba si len uvedomiť, že byť modelom nie je také ružové ako si mnohí ľudia predstavujú. Ak si spokojný s cenou, motívom čo vybral tatér a veríš si, že zvládneš dobu tetovania minimálne 5 hodín, tak hurá do toho.

Získať tetovanie na tattoo show má aj svoje výhody. Jednou je, že môžno práve vy budete mať tetovanie, ktoré bude odcenné ako Best of show. Tatéri často tetujú svoje najlepšie tetovania práve na tattoo show. Druhou je, že máte šancu získať tetovanie od tatéra, čo žije stovky kilometrov od vás. Ako príklad si môžme uviesť, že Korky z Overdose art tattoo (Michalovce) bude tetovať na Tattoo wars (Bratislava). Ak bývam napr. v Trnave či Nitre, je pre mňa stále lepšie ísť si pre kérku do Bratislavy, ako do Michaloviec.

 

Na záver už len poďakovanie všetkým organizátorom tattoo show, tatérom a modelom, že venujú svoj čas práve organizovaniu a účasti na tattoo show.

 

 

Pridaj komentár

Model na tattoo show
5 (100%) 2