Cena tetovania

foto: Morty tattoo & piercing

Čo všetko sa skrýva za cenou tetovania, čo všetko má vplyv na cenu tetovania,… Na tieto a aj iné veci sa pozrieme v tomto článku.

 

V akej forme vlastne môžeš dostať cenu za tetovanie? Buď si s tatérom dohodneš fixnú cenu na začiatku, alebo ti tatér povie odhadovaný počet hodín a povie ti svoju hodinovú sadzbu. Pri veľkých tetovaniach to môže byť aj kombinácia. Tatér ti povie strop, koľko to bude stáť maximálne, a ty mu budeš priebežne platiť podľa jeho hodinovej sadzby. Ak to reálne bude trvať menej hodín, tak zaplatíš menšiu sumu. Ak to bude trvať o čosi dlhšie, zaplatíš iba strop, na ktorom ste sa dohodli. Je to fakt individuálne, a každé štúdio funguje inak, má iný spôsob platenia, iný cenník, atď. Treba sa preto o tom porozprávať na začiatku. Neber tieto možnosti ako jediné možné. Štúdiá môžu mať aj úplne iný cenník, toto bol iba príklad.

 

Čo všetko sa teda skrýva za cenou tetovania? Ja by som to rozdelil na dve také hlavné časti, a to technická a umelecká časť.

13123252_1821855491289195_8538179800761813369_o

foto: Kafka-Tattoo (príprava na tetovanie)

Začnem tou nudnejšou časťou a to technickými nákladmi. Koho to nebude baviť, môže to preskočiť a pokračovať v čítaní pod ďalším obrázkom. 🙂

V technickej časti sú to priame náklady na tetovanie a prevádzkové náklady štúdia. Základné náklady na tetovanie sú každému dúfam jasné, ihly a farba na tetovanie. Cena ihiel závisí od tetovacieho strojčeka. Cena ihly (cartridge) pre mašinky Cheyenne je niekoľko násobne vyššia, ako pre klasické strojčeky.

To však nie je jediný materiál potrebný na tetovanie. Pri tetovaní je veľmi dôležitá hygiena a komfort zákazníka, takže si pripočítaj dezinfekciu, gumené rukavice, papierové utierky, vazelínu, fóliu,… Tieto položky nie sú jednotlivo závratne drahé. Ale položka ku položke a ono sa to nazbiera.

Prevádzkové náklady tetovacieho štúdia sú také isté, ako náklady každého iného podniku, náklady na energie, nájom za priestory, plat zamestnancov (tatér, recepčná), dane, odvody,… a všetky ostatné pikošky. Zariadiť a vybaviť štúdio niečo stojí. Na cenu nájmu má vplyv aj poloha v danom meste a aj veľkosť mesta. V Bratislave je určite iný nájom ako napr. v nejakej dedinke na Kysuciach.

Aj keď si ideš dať vytetovať len malý nápis, musíš si rozpočítať všetky tieto náklady, resp. ich adekvátnu časť.  Samozrejme, že s jedným tetovaním nezaplatíš celé mesačné prevádzkové náklady štúdia sám. Tie sú rozpočítané takpovediac do hodinovej sadzby tatéra. Samotný čas tetovania malého nápisu môže byť niekoľko minút. Treba si však pripočítať čas na prípravu všetkých potrebných vecí, vydezinfikovanie potrebného vybavenia, balenie do fólie,… a viac menej to isté po ukončení tetovania.

13256446_1724502134505835_3998804638160382249_n

foto: El Gato (v takýchto priestoroch je radosť sa dať tetovať)

Dosť už bolo financií a materializmu. Teraz sa pozrieme na tú zaujímavejšiu časť a to na umeleckú časť nákladov. Tetovanie je umenie ako každé iné. Takže známejší tatér/známejší umelec = vyššia cena. Ako porovnanie si môžeme zobrať obraz od Picassa. Ak si chceš kúpiť obraz od Picassa, platíš za kvalitu, originalitu, umeleckú hodnotu, ale povedzme si pravdu aj za meno. Môžeš si kúpiť kópiu, ktorá bude rovnakej kvality čo sa týka maľby a spracovania. U kópie zaplatíš iba zlomok ceny z originálu. Prečo? No lebo to nie je Picasso. U originálu od Picassa sa platí v podstate aj za značku.

Iný pohľad na umeleckú hodnotu je kvalita a štýl tetovania. Povedzme si to otvorene, nie všetci tatéri sú rovnako dobrí a nie všetci majú rovnaké schopnosti a vlohy na tetovanie. Nie každý tatér ti vie dať rovnaký výsledok. Na tom v podstate nie je nič zlé. Menej skúsení tatéri tetujú nápisy, blackwork, tribal a podobne. Skúsenejší napríklad realistiku, alebo iný z náročnejších štýlov. Odráža sa to však aj na cene. Šikovnejší tatér, ktorý tetuje zložitejšie veci (náročnejšie na techniku a „skill“) si preto vypýta aj viac za svoju prácu. O „skill-e“ tatéra môžu hovoriť napríklad jeho ceny z rôznych tatoo convention.

13248494_714498725354623_5685867974267768972_o

foto: Deep Art Tattoo (prečo jednu cenu, keď môžeš mať rovno štyri)

Ďalším pohľadom na umeleckú časť je originalita. Chceš nápis podľa fontu, ktorý si si stiahol z internetu, alebo len skopírovať na kožu obrázok čo si si stiahol z internetu? O nejakej pridanej umeleckej hodnote tatéra sa tu hovoriť nedá. Samozrejme, že tatér aj tu podá svoj výkon a vytetuje ti to najlepšie ako dokáže. Ale v podstate len kopíruje. Ak si dáš spraviť návrh na mieru, kde ti tatér ručne nakreslí na papier predlohu podľa tvojich požiadaviek, alebo ti spraví photoshop z vhodne zvolených obrázkov a spraví im správnu kompozíciu, je to trošku iná káva. Tu sa tatér prejaví umelecky už pri návrhu tetovania a dostaneš originálnu kérku. Po tomto odstavci budú na mňa všetci tatéri asi nadávať, lebo oni tvrdia, že aj keď viacerí tetujú ten istý motív, každý dá do toho to svoje. Ja s nimi plne súhlasím, ale predsa, originálny návrh od tatéra je originálny návrh od tatéra. Téma návrhov tetovania by sa v niektorých prípadoch dala aj odčleniť od témy cena tetovania, vzhľadom na to, že niekedy sa platí samostatne za návrh a za samotné tetovanie.

13063430_10153446772032611_3508763063593812193_o

foto: Bodliak tattoo, v pravo Bambi z Bambi tattoo (takto baby tetujú svoje vlastné návrhy)

Dostávame sa k záveru a to teda k téme, čo všetko má vplyv na cenu tetovania. V podstate všetko, čo som spomenul hore, výber štúdia, výber motívu,…

Väčšia kérka > viac sedení > viac hodín práce > viac ihiel a farieb > … > vyššia cena.

Okrem veľkosti tetovania má vplyv na cenu aj zložitosť motívu. Preto sa nečuduj ak za celý rukáv zaplatíš viac (alebo aj menej) ako tvoj kamarát. Ak máš celý rukáv v štýle tribal, cena bude určite iná ako napr. za celý rukáv v štýle realistic. Viac detajlov > viac hodín práce > vyššia cena. Jedna z otázok, ktorú tatéri počujú asi najčastejšie a zároveň ju asi aj najviac nemajú radi je: „Koľko by stál celý rukáv?“. Na toto ti žiadny tatér dopredu neodpovie. V závislosti od zložitosti obrázku môže byť rozdiel v celkovej dĺžke procesu tetovania aj niekoľko hodín. Druhá vec je, že rukáv pre mňa a rukáv pre Dwayne The Rock Johnson, nebude asi stáť rovnako. Predsa len The Rock má o pár čísiel väčšiu ruku ako ja. 🙂

13254232_10154400255919384_1626007128784830914_n

foto: Dwayne The Rock Johnson

Vplyv na cenu môže mať aj farebnosť obrázku. Nie je to však podmienkou.

Predtým, než sa opýtaš svojho tatéra na cenu, tak mu daj podklady k tomu aby ti vedel povedať odhadovanú cenu. Tými sú, čo chceš, kam to chceš a v akej veľkosti.

Okrem veľkosti a zložitosti obrázku má vplyv na cenu aj výber štúdia. Tu už má vplyv na cenu umelecká časť ceny tetovania. Za rovnako veľké tetovanie a rovnaký motív si rôzne štúdia vypýtajú rôznu cenu. Rozdiel v cene bude s veľkou pravdepodobnosťou zodpovedať rozdielu v kvalite. Pozor, nie je to podmienkou. Pri určitých tatéroch sa môžeš stretnúť aj s tým, že v podstate platíš aj za značku. To znamená, že rovnaký, alebo ekvivalentný výsledok by si dostal inde za nižšiu cenu. Ale takých tatérov bude asi minimum, ak takí vôbec na Slovensku sú. A keď sú, tak asi aj preto, že sú fakt dobrí a môžu si to dovoliť. A keď si sa už pevne rozhodol, že chceš kérku od toho konkrétneho tatéra, preto že to je práve „on“ (či ona), tak ťa cena aj tak neodradí.

 

Okrem toho, že som spomínal, že tetovanie je umenie, tak je to aj biznis ako každý iný. To znamená, že tatér tetuje nie len preto, že ho to baví, má tak možnosť sa vyjadriť a prejaviť svoje umelecké nadanie, ale je to aj jeho práca, ktorá ho živí, platí mu hypotéku, dane,… Nečakaj preto, že ti niekto spraví kérku na celý chrbát za 200 Eur.

1958553_702933556476373_7917029530591826707_n

foto: Wolf Town Tattoo Parlor

Druhy pohľad na tetovanie zo strany biznisu je dopyt a ponuka. Tatér, ktorý ponuka to čo nikto iný, alebo to ponúka len zopár tatérov v okolí, a zároveň je veľa ľudí, čo má záujem o takéto tetovanie, znamená to, že jeho cena ide hore.

Niekto možno opovrhuje tatérmi, ktorých portfólio tvoria z 90% nápisy či blackwork. Ale aj toto je len otázka ponuky a dopytu. Pokiaľ budú mať ľudia o takéto tetovania záujem, dovtedy sa to bude tetovať. Je len na nás zákazníkoch, čo chceme a kam chceme kultúru tetovania na Slovensku posunúť. Zložitosti  resp. jednoduchosti nápisov zodpovedá aj ich cena. Existencia toho, že ľudia chcú jednoduché tetovania a nápisy je v podstate v poriadku. Podľa mňa hlavne pre tatérov. Nikto z neba učený nepadol a každý nejako začínal. Ak ide o začínajúceho tatéra a ešte si neverí a nemá ani dostatok skúseností, radšej nech pracuje na jednoduchších veciach ako na kérkach, ktoré sú nad jeho sily a výsledok by nedopadol podľa očakávaní zákazníka. Začínajúci tatér bude aj lacnejší.

Ak by sme nemali táterov samoukov, ale učili by sa od svojich skúsenejších kolegov a začínali by tetovať pod dozorom, mohli by sa už od začiatku púšťať do lepších vecí, ako sú nápisy a tribal.

12362937_1108872622470939_633918912227519159_o

foto: Enhancer Tattoo (Dávid dohliada na svoju študentku)

Na konci som sa trochu odklonil od témy, ale snáď ti článok pomohol sa lepšie pozrieť na to, čo všetko má vplyv na cenu tetovania a čo všetko sa za ňou skrýva. Snáď si my zákazníci teraz uvedomíme, že „dobré tetovanie nie je lacné, a lacné tetovanie nie je dobré“. Pred tým, ako sa opýtaš svojho tatéra, koľko bude stáť tvoja kérka, prečítaj si článok Ako byť ideálny zákazník pre tatéra :).

 

 

Pridaj komentár

Cena tetovania
4.9 (97.14%) 7